TheBlog

Lightroom & Photoshop dla Designerów i Fotografów + dawka inspiracji

Inspiracje dla fotografii - theBlog@Piterest

Zapraszamy na nasz profil Pinterest, gdzie umieszczamy nietuzinkowe kadry, dzięki którym znajdziecie nowe pomysły na ciekawe ujęcia i sesje fotograficzne.

Adobe CS2 do pobrania za darmo?

W poniedziałek internet obiegła informacja o darmowych wersjach pakietu Adobe CS2, które można pobrać za darmo i to legalnie z serwerów Adobe.

Niestety nie do końca jest tak różowo, programy można pobrać (dostępne są także numery seryjne do aktywacji programów) ale podyktowane jest to wyłączeniem przez Adobe serwerów obsługujących aktywacje pakietu CS2.
O ile podane na stronie numery seryjne będą pozwalały na aktywację programów Photoshop, Illustrator i innych z pakietu CS2, to używanie ich bez oryginalnego klucza (zakupionej licencji) nie jest legalne.

Pobrać można następujące programy:
Adobe Creative Suite CS 2, Acrobat 3D, Acrobat Standard 7.0, Acrobat Pro 8.0, Audition 3.0, GoLive, Illustrator, InCopy, InDesign, Photoshop, Photoshop Elements, Adobe Premier Pro

Wielka premiera Adobe Creative Cloud w Warszawie

Wielka premiera Adobe Creative Cloud w Warszawie

Trzech ewangelistów Adobe
Terry White, Jason Levine i Paul Trani ponownie odwiedzą Polskę, by pokazać jak projektanci, fotografowie, twórcy stron internetowych oraz profesjonaliści wideo mogą od dziś w pełni korzystać ze swojego potencjału przy użyciu CS6 i usługi Adobe Creative Cloud.
Już dziś zapisz tę datę w kalendarzu!
Termin: 16 maja 2012 (Środa)
Miejsce: Multikino, Zlote Tarasy; ul. Zlota 59, Warszawa
Czas spotkania: 10.00 -16.30

Czytaj dalej!

Wirtualne studio do testowania ustawień oświetlenia

Przy porannej kawie wpadłem na ciekawą stronę - wirtualne studio fotograficzne, które pozwala przetestować różne warianty ustawień oświetlenia studyjnego.
Projekt jest w fazie beta ale spędziłem sporo czasu (2 kawy) bawiąc się ustawieniami.

Premiera Adobe Creative Suite 6

Zostało już tylko kilka godzin do polskiego pokazu premierowego nowego Adobe Creative Suite 6. Wszystko będzie można obejrzeć na żywo. Początek o 17http://www.adobe.com/pl/special/ccevent/index.html

Spotkanie influencerów Adobe

Dzień przed polską premierą Adobe CS6 odbyło się w Warszawie nieformalne spotkanie influencerów Adobe, w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Omówione zostały nowości związane z wprowadzeniem nowego pakietu Creative Suite 6 oraz usług Creative Cloud.

Adobe Online Launch

Adobe Online Launch

Adobe Online Launch

Zobacz, jak firma Adobe zmienia proces twórczy, wprowadzając usługę Adobe Creative Cloud i pakiet Creative Suite 6.

Zapisz tę datę i połącz się 24 kwietnia o 17:00, aby uczestniczyć w nadawanym na żywo premierowym pokazie online oprogramowania CS6.

Free Vintage Lightroom 4 presets Pack 1

Free Vintage Lightroom 4 presets Pack 1

Po kolejnej krótkiej przerwie wracamy do tematu nowego Lightroom'a i jego nowych opcji modyfikacji zdjęć. Jakiś czas temu omawialiśmy opcje edycji krzywych kanałów RGB. Dziś wykorzystując te opcje przedstawiamy zestaw predefiniowanych presetów stylizowanych na zdjęcia retro nawiązujących do lomografii oraz cross-processingu. Jest to oczywiście kreatywna wariacja na temat. Presety są do pobrania za darmo do wykorzystania prywatnego i komercyjnego.

Co nowego w Adobe Photoshop CS6? Sprawdź wersję beta win/mac za darmo!

Adobe udostępnił nową wersję Photoshop CS6 Beta do darmowych testów.
Byłoby niemądrze nie skorzystać z takiej okazji. Sprawdźmy zatem co nowego znalazło się w nowej wersji.

Lightroom praca na dysku sieciowym

Lightroom praca na dysku sieciowym

Po kilku pytaniach na temat pracy w Lightroom 3 na dyskach sieciowych publikujemy krótki post - tutorial how to Lightroom & network drives.

Sprawa wygląda banalnie prosto, obok całego szumu i wielu artykułów "nie da sie".
Jedynym wymaganiem jakie stawia Lightroom to aby główny plik z katalogiem znajdował sie na dysku lokalnym. To wystarcza aby zaimportować zdjęcia z dowolnego katalogu sieciowego lub dysku zewnętrznego.

Ostatnia szansa na upgrade pakietów Adobe w super cenie!

Ostatnia szansa na upgrade pakietów Adobe w super cenie!

Ważna informacja dla wszystkich użytkowników Adobe Creative Suite.Tylko do 2 marca 2012 macie szansę na upgrade starszych wersji waszych pakietów graficznych (wersje CS2/CS3/CS4) do najnowszej wersji CS5.5 oszczędzając nawet 20%.

Adobe Photoshop Lightroom za 50% - promocja w Adobe

Promocja w Adobe na zakup Lightroom 3 ze zniżką 50%. Tylko do 2'go marca 2012 roku upgrade i zakup pełnej wersji z mega zniżką.

Co nowego w Lightroom 4 - tone curves, cross processing i edycja krzywych kanałów RGB

Co nowego w Lightroom 4 - tone curves, cross processing i edycja krzywych kanałów RGB

Na początku stycznia Adobe udostępniło kolejną wersję programu Lightroom w wersji BETA. Nowy Lightroom zawiera sporo nowych udogodnień choć nie ma rewolucji w interfejsie użytkownika. Szczegółowa lista zmian w stosunku do wersji 3 jest opisana na dziesiątkach blogów i stron więc nie będziemy się rozpisywać. Zajmiemy się za to jedną opcją której zdecydowanie brakowało w wersji Lr 3 czyli edycją krzywych poszczególnych składowych kanałów RGB.

10 ARTYSTÓW - 10 TEMATÓW - 10 MIESIĘCY - 10 plików PSD za darmo na Fotolia

10 ARTYSTÓW - 10 TEMATÓW - 10 MIESIĘCY - 10 plików PSD za darmo na Fotolia

10 artystów - 10 tematów - 10 miesięcy - 10 PSD, 1 nowy plik co miesiąc za darmo do pobrania tylko przez 24h.
Kolekcja gromadząca 10 najlepszych międzyna- rodowych artystów cyfrowych.

W grudniu Fotolia udostępniła do pobrania za darmo pierwszy z cyklu 10 tutoriali znanych designerów.

update: co zrobić jeśli przegapiłeś dzień pobierania pliku?

Adobe Photoshop Smart Filters przy obróbce fotografii

Adobe Photoshop CS3/CS4/CS5 oferuje opcję "smart filters". Jest to bardzo wygodny sposób na przenoszenie efektów uzyskanych za pomocą filtrów na inne warstwy. W ten sposób możemy przenosić efekty uzyskane np. poprzez nałożenie kolejnych filtrów z jednego zdjęcia na drugie, co więcej nie modyfikujemy w ten sposób oryginalnej warstwy ze zdjęciem i w każdym momencie możemy usunąć, włączyć/wyłączyć lub zmienić parametry efektu uzyskanego przez dany filtr.

Panorama z serii zdjęć w Adobe Photoshop w 10 minut

Panorama z serii zdjęć w Adobe  Photoshop w 10 minut

Tworzenie panoramy za pomocą Adobe Photoshop. Zapewne nie raz oglądaliście imponujące panoramy miast czy też spektakularne ujęcia krajobrazu złożone z kilku lub kilkunastu zdjęć. Dziś pokażę jak w kilka minut złożyć taką panoramę.
Po pierwsze potrzebujemy serię ujęć. Zdjęcia powinny być zrobione z jednego miejsca i z odpowiednim kątęm przesunięcia wokół osi płaszczyzny, w której robimy zdjęcia (pionowo lub poziomo).

Lightroom tutorial, pierwsze kroki

Lightroom tutorial, pierwsze kroki

Krótki artykuł dla wszystkich, którzy chcą poznać Adobe Lightroom 3. Potężne narzędzie do szybkiej edycji i obróbki fotografii. Zaczniemy od początku czyli od omówienia idei obsługi programu i interface'u Lightroom'a

Efekt Tilt shift w Photoshopie

Efekt Tilt shift w Photoshopie

Krótki tutorial jak uzyskać efekt Tilt Shift w Photoshopie.
Tilt shift to technika wykonania zdjęcia z obiektywem o przesuniętej osi optycznej. Efektem takiego zdjęcia jest zmiana perspektywy co owocuje dość popularnym ostatnio efektem złudzenia miniatury na zdjęciach publikowanych w sieci.

Korekcja perspektywy w Lightroom 3

Redukcja szumów wysokiego ISO w Lightroom 3

Redukcja szumów wysokiego ISO w Lightroom 3

Lightroom oferuje zaawansowaną edycję zdjęć gdzie za pomocą kilku kliknięć możemy dokonać korekcji i usunąć niechciany szum ze zdjęcia. Nowoczesne lustrzanki oferują tryby ISO nawet do 204,000 (jak najnowszy Nikon D4). Taka czułość wiąże się z pogorszeniem jakości obrazu zarejestrowanego przez matrycę aparatu. Na szczęście operacja " naprawy" naszego zdjęcia to tylko kilka kliknięć.

Redukcja szumów wysokiego ISO w Photoshop

Redukcja szumów wysokiego ISO w Photoshop

Jak często zdażyło się wam że zdjęcie z waszego aparatu okazało się zbyt zaszumione aby dobrze wyszło w kolorowym druku lub odbitce?
Korzystając z pomocy Adobe Photoshop możemy łatwo pozbyć się szumu ze zdjęć nie tracąc na jakości odbitki.

Wydruk zdjęć, konwersja z RGB do CMYK oraz zastosowanie profili ICC

W tym krótkim artykule postaram się wyjaśnić ideę stosowania profili ICC oraz konwersji obrazu z aparatu do pliku wysyłanego do drukarni w CMYK.
Nie rozpisując się, postaramy się przekazać pewne ważne informacje dla Tych, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie fotoksiążek i wydruku fotografii oraz tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę w tym temacie.