TheBlog

Lightroom & Photoshop dla Designerów i Fotografów + dawka inspiracji

powrót do listy postów

Lightroom praca na dysku sieciowym

Lightroom praca na dysku sieciowym

Po kilku pytaniach na temat pracy w Lightroom 3 na dyskach sieciowych publikujemy krótki post - tutorial how to Lightroom & network drives.

Sprawa wygląda banalnie prosto, obok całego szumu i wielu artykułów "nie da sie".
Jedynym wymaganiem jakie stawia Lightroom to aby główny plik z katalogiem znajdował sie na dysku lokalnym. To wystarcza aby zaimportować zdjęcia z dowolnego katalogu sieciowego lub dysku zewnętrznego.

Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?


W zasadzie tak, bo katalog Lightroom'a znajduje się na dysku lokalnym więc przerwa w dostępie do sieci nie powinna spowodować problemów (sprawdzone :) ).
Lightroom radzi sobie doskonale z RAW'ami na dysku sieciowym z dostępem przez wifi, połączenie kablowe lan czy też dysk na USB.

Jak zaimportować pliki z dysku sieciowego do Lightroom'a?


Nic prostszego, operacja ta nie różni się niczym od importowania zdjęć z dysku lokalnego, poza tym że nie możemy utworzyć(zapisać) katalogu Lightroom'a (Lightroom catalog) na dysku sieciowym (ani otworzyć go z dysku sieciowego).
1) Wybieramy panel Library (Biblioteka)
2) Wybieramy zakładkę Folders (Foldery) i klikając + wybieramy opcję "add folder" (dodaj folder)
3) Wybieramy/zaznaczamy zdjęcia do importu z wybranego folderu na dysku i klikamy Importuj.


Jak najwygodniej przechowywać duże ilości zdjęć na dyskach sieciowych?Przy przechowywaniu dużej ilości zdjęć (szczególnie jeśli są to pliki RAW po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt MB) wygonie jest korzystać z dysków sieciowych spiętych w RAID (RAID1 - tak aby równolegle z zapisem danych na dysku był tworzony backup). Zalecamy sieć lan >100Mbit jeśli ma to być WIFI to najlepiej w standardzie n.

Polecamy dalszą lekturę:

  1. Free Vintage Lightroom 4 presets Pack 1
  2. Inspiracje dla fotografii - theBlog@Piterest
  3. Lightroom praca na dysku sieciowym
  4. Co nowego w Lightroom 4 - tone curves, cross processing i edycja krzywych kanałów RGB

Podziel się z innymi :)

1 komentarzy

  1. Lueds, na minha opinie3o a fotografia como uqalquer arte e9 difedcil de gerar algum cacau no inicio, mas tambe9m conhee7o gente com apenas alguns meses de experiencia fotogre1fica que je1 ganha alguns trocos. Existe mercado para tudo, mais depressa um fotografo de Casamentos e Eventos vai reaver o seu investimento do que um fotf3grafo de Paisagem e Natureza.Ferramentas como o Facebook se3o essenciais hoje em dia para a promoe7e3o e divulgae7e3o do nosso trabalho. Um bom exemplo sou eu, fui con

Dodaj swoją wypowiedź

przepisz kod z obrazka: CAPTCHA