TheBlog

Lightroom & Photoshop dla Designerów i Fotografów + dawka inspiracji

powrót do listy postów

Lightroom tutorial, pierwsze kroki

Lightroom tutorial, pierwsze kroki

Krótki artykuł dla wszystkich, którzy chcą poznać Adobe Lightroom 3. Potężne narzędzie do szybkiej edycji i obróbki fotografii. Zaczniemy od początku czyli od omówienia idei obsługi programu i interface'u Lightroom'a

Zacznijmy od początku. Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami Adobe Lightroom&tm; uruchamiamy go, jeśli nie pobieramy ze strony
adobe.com
bezpośredni link do pobrania aplikacji: Pobierz Adobe Lightroom 3 / Adobe Lightroom download Mac/Win 30 dniowa wersja próbna, lub udajemy się do sklepu i kupujemy, ceny przystępne w zależności od licencji od 350 pln (wersja dla Studentów) do 1250 (licencja komercyjna). Upolować można też wersję z tabletem graficznym Vacos (2011-05-17 - promocja w Vobis.pl) za około 1700 pln :D

Lightroom został opracowany przez Adobe i fotografów dzięki czemu otrzymaliśmy doskonały produkt do szybkiej obróbki zdjęć.
Interface Lightroom'a odbiega trochę od standardu wyznaczonego przez inne aplikacje Adobe jak np. Photoshop zatem dla tych którzy dotąd pracowali tylko w Photoshopie może on na pierwszy rzut oka wydać się niezrozumiały. Nie oferuje on zaawansowanej edycji zdjęć i całego asortymentu narzędzi jak Photoshop. Zadaniem Lightroom'a jest łatwe zarządzanie zasobami zdjęć na dyskach oraz obróbka, która opiera się o edycję parametrów obrazu jak ekspozycja, temperatura światła, zarządzanie barwami, nasycenie itd.
Jest to jakby połączenie tego co oferował Adobe Bridge oraz Adobe Camera Raw z nowym interfacem i nowymi możliwościami edycji.
Co ciekawe Lightroom nie nadpisuje edytowanych plików. Wszystkie zmiany jakie wprowadzamy przetrzymywane są w osobnych katalogach. Co to znaczy? Znaczy to tyle że nasze zdjęcie pozostaje nienaruszone na dysku, a Lightroom zapamiętuje ustawienia parametrów i pokazuje na ekranie efekt naszych działań.

Zatem spróbujmy trochę rozjaśnić całą ideę interface'u Lightrooma.

Co widzimy po uruchomieniu programu?
Lightroom library screen explained
Standardowo po uruchomieniu ukazuje się ekran Library (biblioteki naszych zdjęć). Na początku jest ona pusta i musimy do niej zaimportować zdjęcia z katalogu na naszym dysku.
Wybieramy opcję
(1) Screen 1/opcja importuj.
W tym momencie Lightroom pokazuje nam pliki zdjęć w wybranym katalogu. Możemy zaznaczyć/odznaczyć które chcemy zaimportować i klikamy przycisk "import"
(2) screen 1 / opcja importuj
Teraz mamy nasze zdjęcia zaimportowane do biblioteki Lightroom'a. Nasz ekran wypełniły miniaturki zdjęć oraz inne informacje w poszczególnych panelach.
Zatem po kolei co widzimy na ekranie. Po lewej stronie panele:
"Navigator" - pokazuje podgląd wybranego zdjęcia z aktywnego katalogu
(3) Quick Develop - czyli szybka edycja
Panel ten oferuje kilka podstawowych narzędzi do edycji wybranego zdjęcia.
Jest to bardzo "okrojona" wersja panela z ekranu Develop, o którym później. Ogólnie polecam edycję zdjęć w trybie Develop.

(4) przyciski Importuj i Eksportuj
"Import..." otwiera ekran importu zdjęć z urządzeń zewnętrznych lub katalogów na naszym dysku do danego Katalogu Lightroom'a, na którym aktualnie pracujemy.

"Export.." - otwiera ekran eksportu zdjęć, dzięki czemu możemy zapisać nasze przetworzone zdjęcia do plików JPG?PSD/TIFF itd optymalizując je przy okazji pod kątem medium na którym będą prezentowane np. ekran komputera/wydruk itd. Dokładny opis opcji Exportu zdjęć z Lightroom'a będzie opisany w kolejnym tutorialu.

(5) opcje widoku wyświetlania katalogu zdjęć
Pozwala przełączać pomiędzy widokiem:
Grid - pokazuje miniaturki zdjęć w danym katalogu
Loupe View - pokazuje powiększony podgląd zaznaczonego zdjęcia
Compare View - pozwala na porównanie dwóch zdjęć/ujęć w powiększeniu
Sourvey View - pozwala na przeglądanie zdjęć i wybór najlepszych ujęć

(6) Panel podglądu wybranego folderu/katalogu
Zawiera miniatury zdjęć, wybranie danego zdjęcia pokazuje jego powiększony podgląd.

(7) Filtry
Filtry pozwalają na filtrowanie zdjęć w folderze/katalogu według oceny 0-5 gwiazdek, koloru, szybkich kolekcji/quick collections, flag.
Więcej o zarządzaniu i filtrowaniu zdjęć w kolejnym tutorialu. Nie mylić z pojęciem filtrów zdjęć które modyfikują zdjęcie, jest to opcja służący tylko i wyłącznie do zarządzania zdjęciami i ich segregowaniu.

(8) Panel Histogram zdjęcia
pokazuje widok histogramu danego zdjęcia, w trybie Develop panel histogram pozwala na dodatkowe opcje edycji, o czym też później.

(A) panel przełączania pomiędzy ekranami Library/Develop/Slideshow/Print/Web
Jest to panel pięciu przycisków z kótrych będziemy korzystać praktycznie przy każdym uruchomieniu Lightroom'a więc warto zapamiętać skróty klawiaturowe, przynajmniej dla Paneli Library i Develop
Przejdź do ekranu Library - CTRL+ALT+1 (mac CMD+option+1)
Przejdź do ekranu Develop - CTRL+ALT+2 (mac CMD+option+2)

Tutaj oficjalna lista skrótów klawiaturowych dla LIghtroom 3


Polecamy dalszą lekturę:

  1. Korekcja perspektywy w Lightroom 3
  2. Adobe Photoshop Lightroom za 50% - promocja w Adobe
  3. Adobe Photoshop Smart Filters przy obróbce fotografii
  4. Wydruk zdjęć, konwersja z RGB do CMYK oraz zastosowanie profili ICC

Podziel się z innymi :)

1 komentarzy

  1. Avatar Donny napisał:

    Good one ;)

Dodaj swoją wypowiedź

przepisz kod z obrazka: CAPTCHA